Atrakcje sakralne w Świdnicy

Wybierając cel podróży na weekend bądź wakacje, warto rozważyć miasto jakim jest Świdnica. Chociaż w województwie dolnośląskim, w którym leży, prym pod względem turystycznym wiedzie Wrocław, to jednak także opisywane przez nas miasto ma do zaoferowania sporo ciekawych miejsc i atrakcji. Bardzo dużą zaletą jest są noclegi – Świdnica posiada miejsca w pokojach hotelowych, hostelach, schroniskach i kwaterach prywatnych (http://meteor-turystyka.pl/noclegi,swidnica,0.html), w związku z czym bazę noclegową uznać można za bardzo rozbudowaną i żaden z podróżników nie powinien mieć większego problemu ze znalezieniem odpowiadającej mu opcji.

A co w Świdnicy jest do zobaczenia? Ze względu na burzliwą historię znaleźć tu można bardzo dużo budynków sakralnych. Pochodzą one z różnych okresów, toteż podziwiać można mnogość stylów w jakich są one utrzymane. Do najważniejszych należy zaliczyć Kościół Pokoju pod wezwaniem Trójcy Świętej – z XVII wieku, powstały po zgodzie Ferdynanda III, będący jednym z nielicznych budynków tego typu przeznaczonym dla protestantów (którzy mieli ograniczoną wolność wyznaniową). Podyktowana taką okolicznością jest wielkość tej świątyni, mogącej pomieścić blisko osiem tysięcy wiernych. Z ciekawszych rzeczy zobaczyć można tam barokowe organy oraz lożę Hochbergów – fundatorów. Sam ołtarz zaś zamówiony został na setną rocznicę powstania kościoła i przedstawia na płaskorzeźbie Ostatnią Wieczerzę. Poniżej zaś, w centrum, znajduje się "Chrzest Chrystusa".

Inną ważną świątynią jest gotycka katedra świętych Stanisława i Wacława. Posiada ona jedną z najwyższych wież w Europie, której wysokość wynosi 103 metry. Jednak Świdnica to nie tylko budynki sakralne. To także ratusz z ciekawą historią. Powstał on z przebudowy domu kupieckiego z 1291 roku, którą przeprowadzono pięćdziesiąt lat później. Przykra historia spotkała wieżę, gdyż spłonęła ona w pożarze z 1393 roku. Dwa wieki później podobna historia spotkała odbudowaną wieżę. Kolejna przebudowa okazała się już jednak znacznie skuteczniejsza, gdyż przetrwała w dobrym stanie obie wojny światowe. Niestety runęła w 1967 roku – powodem była źle przeprowadzona renowacja. Sam budynek zaś jest przykładem architektury gotyckiej. W Świdnicy podziwiać można także resztki budowli obronnych, do których zaliczają się pozostałości murów miejskich oraz szczątki zamku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *