Atrakcje w miejscowości Istebna

Na Śląsku Cieszyńskim, nad rzeką Olzą znajduje się bardzo ciekawa górska miejscowość – Istebna. Leży ona w pobliżu granicy z Czechami i Słowacją, w Beskidzie Śląskim. Wioska znana jest przede wszystkim z tutejszych szczególnie rozbudowanych narciarskich tras biegowych, dlatego w sezonie cieszy się dużą popularnością wśród miłośników narciarstwa. Działa tu wtedy kilka ośrodków narciarskich. Największe z nich to kompleks Zagroń Istebna oraz Złoty Groń. Z tego też powodu przybywa tutaj wielu turystów i w miejscowości musiała powstać baza noclegowa, która będzie wystarczająca rozbudowana i bogata, by ich pomieścić. Istebna zapewnia swoim turystom liczne noclegi w postaci ośrodków wypoczynkowych, pensjonatów oraz prywatnych kwater.

Istebna jest jednak także wspaniałym celem dla letnich wycieczek. Wtedy jest tutaj nieco spokojniej, a my możemy wybrać się w góry i się zrelaksować. Warto wtedy zobaczyć przełęcz Kubalonka, która znajduje się na wysokości ponad 700 metrów n. p. m. To najlepszy sposób, by poznać tutejszą naturę „na żywo”. Jeśli jednak chcielibyśmy dowiedzieć się czegoś więcej na temat beskidzkiej przyrody, warto odwiedzić Ośrodek Edukacji Ekologicznej. W nim zobaczymy ich wyjątkowy eksponat – Panoramę Beskidzką, która prezentuje tutejszą florę oraz faunę. W Istebnej jest również na Wilczem pod Młodą Górą – izba pamięci Jerzego Kukuczki. Dla miłośników budowli sakralnych ciekawostką będą na pewno tutejsze kościoły. Wszystkie są dość nowe, bo wybudowane w XX wieku, bez wątpienia jednak robią wrażenie. Najciekawszym obiektem może zaś być najpopularniejsza na Śląsku Cieszyńskim izba regionalna, czyli Kurna chałupa Kawuloków. Powstała ona w XIX-wiecznej chacie góralskiej i znajduje się na Szlaku Architektury Drewnianej województwa śląskiego.

W Istebnej znajdziemy także prywatne muzea lokalnych twórców. Warto tu wymienić muzeum Jana Wałochy, które mieści się w pracowni nieopodal jego dawnego domu. Zobaczymy w nim kolekcję grafik, rysunków, obrazów i rzeźb, które stworzył. Niedaleko znajduje się także muzeum i galeria Konarzewskich, gdzie podziwiać możemy obrazy i prace wykonane kiedyś oraz współcześnie przez członków rodziny. Przez wieś przebiega także kilka szlaków turystycznych, oraz tras rowerowych. Jeśli kiedyś przemierzalibyśmy którąś z nich, warto na pewno na dłużej zatrzymać się w tej urokliwej wiosce.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *