Cenione miejsca w Muszynie

W Muszynie jest mnóstwo atrakcji zarówno dla osób, które chcą spędzić czas na łonie natury, podziwiając piękne krajobrazy jak i dla tych, którzy chcą wykorzystać go aktywnie, czy to podczas pieszych wędrówek, czy też zwiedzając przepiękne zabytkowe zakamarki tego miasta. Spędzając tutaj swój urlop warto wcześniej zapoznać się z ofertą miejsc noclegu w Muszynie, by wybrać wariant najlepszy dla siebie. Jednym z miejsc, które warto zwiedzić będąc tutaj, są ruiny zamku pochodzące jeszcze z XIV wieku. Znajduje się on w paśmie Koziejówka, na wzniesieniu zwanym Basztą, z widokiem na potoki Szczawnika i Muszynki. Dawniej zamek ten był siedzibą biskupiego miasta muszyńskiego, które zostało prawie całkowicie zniszczone w trakcie najazdu na nasz kraj Macieja Korwina. W późniejszych latach został on zrekonstruowany przez Węgrów w stylu renesansowym i od tamtego momentu pełnił rolę strażniczą. Zmiany te zostały wprowadzone przez Aleksego z Bardiowa. Rozbiory Polskie spowodowały, że znaczenie zamku zmalało całkowicie. Dziś możemy tam znaleźć jedynie fragmenty murów z południowej strony. W latach 90 – tych XX wieku znaleziono jeszcze inne pozostałości po zamku, zabezpieczono je i oddano pod ścisły nadzór ochronny.

Korzystając z noclegów w Muszynie turysta może sobie pozwolić na odwiedzenie jeszcze kilku miejsc. Cenionymi zabytkami w tej miejscowości jest dworski zespół przy zamkowy, składający się z Kordegardy, Dworu Starostów oraz Zajazdu. Kordegarda wzniesiona została na przełomie XVIII i XIX wieku. Posiada murowane otynkowane ściany, czterospadowy dach, widoczny jest ganek. Budynek kryty czerwoną dachówką, Z tego samego okresu pochodzi Dwór Starostów, który ma plan prostokąta i jest budynkiem parterowym, krytym gontem. Dach także jest czterospadowy, z wysuniętym okapem.
Na skraju miasta przy ulicy Ogrodowej mieści się stary cmentarz żydowski, posiadający kilkadziesiąt grobowców. Większość z nich została bardzo zniszczona, a po niektórych pozostały jedynie zgliszcza i fragmenty. Szacuje się, że dawniej mieściło się tutaj ponad 300 pochówków.

Będąc w Muszynie można spotkać dwie kapliczki: świętego Floriana i Nepomucena. Są to kapliczki pochodzące z przełomu XVIII i XIX wieku. Wzniesione na planie kwadratu, murowane i tynkowane. W środku zdobienia polichromowane. Wykonane w stylu późnego klasycyzmu. Dach jest namiotowy, z krzyżem wzniesionym na cebulastej kuli.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *