Historie znad Bałtyku – Dźwirzyno

Dźwirzyno to przeurocza nadmorska osada wczasowo-letniskowa. Wieś leży nie tylko nad Morzem Bałtyckim [więcej: dodatkowe informacje], ale także i nad jeziorem Resko Przymorskie oraz nad rzeką Starą Błotnicą. Pod względem administracyjnym, jest to osada wchodząca w skład województwa zachodniopomorskiego, powiatu kołobrzeskiego oraz Gminy Kołobrzeg. Stąd do Kołobrzegu jest zresztą bardzo blisko (10 km), co poszukiwaczom większych rozrywek da szansę na wakacyjne szaleństwo w popularnym mieście. Wybierając Dźwirzyno, człowiek decyduje się przede wszystkim na kontakt z naturą. Jednakże może się zdarzyć, że nagle poczuje się głód na coś więcej, a najsmakowitszym kąskiem będzie stolica Gminy. Noclegi trzeba bezwzględnie rezerwować dużo wcześniej. Baza noclegowa [informacje: Dźwirzyno noclegi – informacje] wyprzedaje wolne miejsca jak ciepłe bułeczki, dlatego też fanom wypraw w ciemno odradzać należy chęć ryzyka. Co innego poza sezonem, kiedy plaże są już puste i osada jest ostoją dla turystów spragnionych ciszy.

Z kroniki wsi
Nie jest znana dokładna data powstania wsi, jednakże przyjmuje się, że jest to osada XIII-wieczna. Z tego okresu pochodzą pierwsze wzmianki, które można zawdzięczać temu, że wieś wchodziła w skład majątku klasztoru w Białobokach, zlokalizowanego w pobliżu Trzebiatowa, który w tamtym czasie odgrywał ogromną rolę w rozwoju całej okolicy, a to za sprawą kupców, którzy bogacili się na handlu, dzięki dostępowi do Bałtyku. Bogactwo kupców z Trzebiatowa rozjuszyło tych z Kołobrzegu, którzy także bogacili się w zastraszającym tempie. Nie mogli jednak znieść, że spora część potencjalnych zysków wpada do Trzebiatowa. Dlatego też zniszczyli Regoujście, zatapiając statki. Wcześniej obładowali je kamieniami. W tamtych czasach udrożnienie Regoujścia było niemożliwe do wykonania. W XV wieku Dwirin został zasiedlony przez westfalskich osadników, co wpłynęło na zmianę nazwy na Kolberger Deep aż do zakończenia II wojny światowej. Następnie władze odniosząc się do dawnego Dwirin, nadały nazwę Dźwirzyno.

Sposób na udany wypoczynek
Turyści mogą relaksować się na plaży, która jest jedną z najszerszych na polskim wybrzeżu, do tego uprawiać sporty wodne na jeziorze Resko Przymorskie lub koncentrować się na łowieniu ryb (w wodach tego akwenu bytują głównie sandacze). Dawny Kolberger Deep to wspaniałe miejsce dla obserwatorów ptaków, które w tym rejonie znalazły dla siebie ostoję.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *