Miejsca warte odwiedzenia w Mrągowie

Miasto Mrągowo mające kilkaset lat posiada wiele zabytków – atrakcji. Pierwszy z nich to pochodzący z 1860 r. neogotycki kościół pod wezwaniem świętego Wojciecha. Został on wybudowany wraz z plebanią z pieniędzy bogatej wdowy, mieszkanki Mrągowa. Godne uwagi w tym kościele są witraże wykonane w 1894 roku w pracowni samego Heinricha Oidtmanna. Nieco starszy (1734 r.) jest kościół ewangelicko – augsburski. W roku 1945 spalili go radzieccy żołnierze. Został odbudowany w latach pięćdziesiątych. Zwiedzanie jest możliwe po wcześniejszym uzgodnieniu telefonicznym terminu. Przykładem nowoczesnej architektury sakralnej jest kościół Matki Boskiej Saletyńskiej na ulicy Słonecznej. Jest to najwyżej położony obiekt Mrągowa, doskonale widoczny z wielu części miasta. Koleją nowoczesną świątynią jest kościół pod wezwaniem świętego Rafała Kalinowskiego na Osiedlu Grunwaldzkim, bezpośrednio przy jeziorze Czos.

Kościół świętego Ojca Pio z Pietrelciny jest również ciekawym obiektem. Zasługuje na uwagę, ze względu na swoje małe rozmiary. Kościół pod wezwaniem błogosławionego Honorata Koźmińskiego wybudowano w latach dziewięćdziesiątych. To kolejny przykład nowoczesnej architektury, której w Mrągowie nie brakuje. Poza kościołami w Mrągowie znajduje się też cerkiew, która wcześniej była synagogą. Budynek pochodzi z końca dziewiętnastego wieku, a zbudowano go w stylu neoromańskim. Świątynia mocno ucierpiała w czasie drugiej wojny światowej, nie przez zniszczenia dokonane przez walki, ale przez dewastację mienia żydowskiego. Pomimo tego do dzisiaj zachowały się charakterystyczne elementy synagogi – wnęka po tablicach dziesięciorga przykazań, okna witrażowe i stolarka.

Aby dokładnie zwiedzić Mrągowo potrzeba kilku dni. Można się tu zatrzymać w jednym z wielu hoteli, ponieważ baza noclegowa, dostępna na  liście Meteora, nie pozostawia powodów do narzekań. Znajdują się tu zarówno droższe jak i tańsze ośrodki. Również lokalizacja nie jest z góry narzucona, ponieważ atrakcyjne noclegi można znaleźć zarówno w centrum jak i na obrzeżach. Najpopularniejsze hotele to Solar, Anek, Europa, Amax, Bruno Mazury i Huszcza.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *