Na wycieczkę do Lichenia Starego

Licheń Stary to wieś leżąca w województwie wielkopolskim nieopodal Konina. Mimo że miejscowość nie jest duża, nie brakuje w niej atrakcji, które sprawiają że nawet kilkudniowy pobyt tam jest niezapomnianym czasem. Obiekty o ciekawej historii oraz miejsca ważne dla katolików sprawiają, że Licheń Stary jest miejscowością, w której pojawia się wielu turystów oraz pielgrzymów.

Co warto zobaczyć – główne atrakcje Lichenia Starego

Sanktuarium Matki Bożej Licheńskiej – jeszcze przed powstaniem bazyliki, Licheń był miejscem, które tłumnie odwiedzali pielgrzymi z całej Polski, a to za sprawą obrazu z wizerunkiem NMP. Jako że stary kościół nie był w stanie pomieścić wszystkich przybywających do miejscowości pielgrzymów, ksiądz Eugeniusz Makulski zaczął czynić starania, by powstało sanktuarium, które sprosta temu niełatwemu zadaniu. To właśnie dzięki niemu w Licheniu na początku XXI wieku powstał największy kościół na terenie całej Polski, mogący pomieścić jednocześnie około 20 tysięcy ludzi.

Wieża bazyliki – podczas pobytu w Licheniu każdy turysta koniecznie musi się wybrać na taras widokowy znajdujący się na wysokości powyżej 100 m. Na górę można się dostać korzystając z windy, lub wychodząc po około 700 stopniach – dla wielu to nie lada wyzwanie, jednak widok, który ukaże się oczom wytrwałych z pewnością zrekompensuje im trud.

Golgota, która została usypana z kamieni – mieszkańcy zrobili to w ramach pokuty za to, iż ze szkół i szpitali wyrzucane były wszystkie krzyże. Podczas wspinania się na Golgotę turyści mijają kolejne stacje drogi krzyżowej.

Kaplica Matki Boskiej Licheńskiej – najstarszy zabytek znajdujący się w Licheniu Starym, wierni modlą się w kapliczce od blisko 300 lat. Kapliczka została zbudowana z desek pochodzących z rozebranego kościoła.

Jezioro Licheńskie – ciepłe wody jeziora sprzyjają pewnym gatunkom ryb, wobec czego zbiornik wodny jest rajem dla zapalonych wędkarzy, którzy chętnie korzystają z jego uroków.

Baza noclegowa dla turystów i pielgrzymów

Chcąc przyjechać do tej miejscowości warto zarezerwować miejsce w wybranym obiekcie oferującym noclegi w Licheniu Starym, bowiem znalezienie kwatery na miejscu może być trudnym zadaniem. Można zatrzymać się w domu wczasowym, pensjonacie, a także w prywatnej kwaterze udostępnianej przez mieszkańców miasta.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *