Poronin, czyli przedmieścia Zakopanego

Gdyby zapytać przeciętnego turystę, jaką zna najsławniejszą górską miejscowość, z pewnością odpowiedzią byłoby Zakopane. Jednak jeśli zamienimy pytanie na to, gdzie najlepiej nocować w górach, aby nie przepłacać, a jednocześnie mieć w miarę blisko do ważnych turystycznych szlaków, odpowiedzi będą już zupełnie inne. A jedną z nich z pewnością okaże się Poronin.

Sypialnia Zakopanego

To niewielkie, bo zaledwie liczące kilkuset mieszańców miasteczko zlokalizowane jest tuż przy popularnej Zakopiance, niespełna siedem kilometrów przed wjazdem do Zakopanego. Obszerna i niezwykle rozbudowana baza noclegowa Poronina sprawia, że właśnie to miejsce bardzo często wybierają turyści, aby rezerwować tu swoje noclegi podczas górskiego wypoczynku. Powodem są nie tylko niższe ceny niż w samym Zakopanem, czy doskonała lokalizacja tuż przy drodze (przez co nie trzeba wjeżdżać do miasta). Przyczyną tak wielkiego noclegowego fenomenu Poronina jest przede wszystkim zróżnicowana oferta – w niewielkim miasteczku królują co prawda kwatery prywatne, ale znajdziemy również eleganckie wille oraz hotele.
Poronin przeżywa istne oblężenie w okresie wakacyjnym oraz w czasie ferii. Szczególnie zimą rezerwacje wykonywane są nawet z półrocznym wyprzedzeniem, zwłaszcza że w Poroninie i w samej okolicy działa kilka narciarskich wyciągów. Turyści nie muszą więc jeździć do Zakopanego, ale mogą wybrać się na narty lub snowboard na stok znajdujący się zaledwie kilkaset metrów od ich kwater.

Atrakcyjne ceny noclegów

Do zatrzymania się w Poroninie, jak zostało to już wspomniane wcześniej, zachęcają również atrakcyjne ceny wynajmu kwater czy pokoi w willach. Z reguły ceny za noc są nawet o kilkanaście procent niższe niż w samym Zakopanem – dla przykładu nocleg w stolicy Tatr w sezonie zimowym to około 70/80zł za osobę, natomiast w Poroninie, oscyluje zwykle wokół 50/60zł i nierzadko w cenę tę wliczone są również śniadania.
Jeszcze korzystniej kształtuje się cennik na okres wakacyjny – mimo że natężenie turystów jest wtedy większe, ceny wcale nie są windowane w górę. Dodatkowo w Poronienie znajduje się również doskonale wyposażona baza restauracyjna z licznymi karczmami góralskimi, w których serwowane są pyszne, regionalne potrawy na czele z kwaśnicą, białym żurem na zakwasie oraz pierogami z dudków.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *