Stóg Izerski

Świeradów-Zdrój jest jednym z najpopularniejszych uzdrowisk w Sudetach, a przy okazji to największe miasto Gór Izerskich. Do miasta przyciąga przede wszystkim tutejsza tradycja uzdrowiskowa, ale wielu gości odwiedza to miejsce, by odpocząć od codzienności i wybrać się na łono natury. Oprócz wielu pieszych szlaków czy miejsc, gdzie poszalejemy na rowerze, znajdziemy tu także sporo tras zjazdowych dla narciarzy.

Do Świeradowa-Zdroju ściągają turyści przez cały rok. Czeka tu na nich też duże zaplecze noclegowe. Miejsca do spania dla prawie 4 tysięcy gości dostępne są w różnym standardzie i zróżnicowanym zakresie cenowym. Znajdziemy wiele możliwości zakwaterowania (Świeradów Zdrój noclegi – baza), które oferują hotele, ośrodki wczasowe, duże pensjonaty czy prywatne kwatery.

Jednym z chętniej odwiedzanych miejsc w tych stronach jest Stóg Izerski. Jest to wzgórze o wysokości 1107 metrów, położone w zachodniej części Wysokiego Grzbietu. Jest to miejsce, skąd można podziwiać piękne widoki na okolicę, a dostać się ze Świeradowa-Zdroju można tu w ciągu dwóch albo trzech godzin (zależnie od wybranej drogi). Ciekawostką jest fakt, że czerwony szlak, który łączy miasto ze szczytem, jest początkiem długiego Głównego Szlaku Sudeckiego. Ciągnie się on przez ponad 440 kilometrów, co powoduje, że w Polsce pod względem długości, wyprzedza go jedynie Główny Szlak Beskidzki. Zaczyna się w Świeradowie-Zdroju, a kończy w Prudniku. Po drodze zahacza m.in. o Rudawy Janowickie, Góry Stołowe, Góry Orlickie i Lądek-Zdrój. Nawet jeśli przejdziemy wyłącznie fragment tego szlaku, to zobaczymy bez wątpienia jedne z najpiękniejszych miejsc w polskich Sudetach.

Na Stogu Izerskim czeka na turystów także schronisko górskie, powstałe w 1924 roku. Inicjatorami jego powstania byli członkowie Towarzystwa Karkonoskiego, w tym Josef Siebelt. Jest to duży i piękny obiekt, gdzie znajdziemy zaplecze gastronomiczne oraz miejsca noclegowe. To doskonałe miejsce, by odpocząć przed dalszą wędrówką po okolicznych szczytach. Jeżeli chcemy się dostać na Stóg Izerski, możemy skorzystać też z kolejki gondolowej, która działa tu przez cały rok. Wagoniki dostosowane są do przewozu narciarzy oraz rowerów. Sam wjazd na górę zajmuje niecałe 10 minut, w trakcie których możemy podziwiać piękną panoramę okolicy. Turyści mogą skorzystać także z punktów gastronomicznych przy dolnej oraz przy górnej stacji kolejki. Przy dolnej stacji działa także wypożyczalnia sprzętu sportowego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *