Uherce Mineralne – nasz przystanek ciszy

Jeżeli szukasz miejsca, w którym możesz odpocząć, gdzie nikomu nigdzie się nie spieszy, a najbliższe otoczenie stanowią lasy, łąki i pola, koniecznie wybierz się do Uherzec Mineralnych. Tutaj czeka na ciebie niezmącona niczym cisza, zapach lasów i świeże, krystalicznie czyste powietrze. To miejsce idealne na wakacje, urlop czy też jednodniową wycieczkę. Za sprawą faktu, że nie brakuje tutaj noclegów, Uherce Mineralne z powodzeniem mogą stać się głównym celem naszej wycieczki w bieszczadzkie rejony. Uherce Mineralne leżą na pograniczu Pogórza Przemyskiego i Bieszczadów, w rejonie Gór Sanocko-Turczańskich (info góry wikipedia).

Tym, co przyciąga tutaj turystów jest przede wszystkim cisza i spokój, jakiego nie zaznamy w wielkim mieście. Dla części turystów Uherce Mineralne to jedynie jeden z przystanków na trasie w Bieszczady, jednak warto zatrzymać się tutaj i zwiedzić choć kilka wspaniałych zabytków. Jednym z interesujących miejsc, które warto zobaczyć jest parafialny kościół p.w. św. bpa Stanisława. Kościół ten został wzniesiony w XVIII wieku i pozostaje w stylu renesansowym. Specjaliści podają, że styl ten nazwać należy późnobarokowym. Tym, co najbardziej interesujące jest mur obronny, który otacza całą świątynię wokół. Jego wysokość jest imponująca i wynosi aż dwa metry.

Pozostając w temacie świątyń, warto odwiedzić miejsce, w którym niegdyś stała świątynia. Właściwie z biegiem lat stało tutaj co najmniej kilka świątyń, które były rozbierane bądź niszczone. Obecnie pozostał tam cmentarz, na którym do dzisiaj zachowały się cztery stare nagrobki. Przejeżdżając przez Uherce Mineralne, nie sposób nie zauważyć pięknych przydrożnych kapliczek, stwarzających niepowtarzalny klimat i dodających uroku pozornie zwykłym drogom.

W Uhercach Mineralnych nie brakuje artystów. Świadczy o tym otworzona mini galeria sztuki pod wdzięczną nazwą „Pod jesionami”. Galeria ta otwarta została w budynku dawnego Domu dla ubogich. Tutaj na ciepłą strawę i schronienie przez trzy dni liczyć mogli ubodzy z okolicy. Inspiracją dla tutejszych artystów są oczywiście Bieszczady i ich niesamowite piękno. Tutaj kwitną przeróżne dziedziny sztuki od malarstwa, fotografii po rękodzieło, wyszywanki, hafty, rzeźby czy ceramikę. Bieszczadzkie Anioły czuwają nad tym, by inspiracji nigdy nie zabrakło.

Jeżeli masz czas i nie wiesz, co z nim zrobić, koniecznie odwiedź Uherce Mineralne. Zaplecze noclegowe w miejscowości jest bardzo duże (noclegi Uherce meteor). Noclegi można zarezerwować choćby przez internet. Wystarczy w polu wyszukiwarki wpisać hasło: "noclegi Uherce Mineralne", a otrzymamy sporo opcji do wyboru. Miejscowość oferuje miejsca do spania w licznych hostelach, pensjonatach, kwaterach prywatnych czy popularnych na tych terenach agroturystykach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *