Zabytkowe kościoły w Zamościu

Zamość to miasto, które warto odwiedzić podczas wypoczynku wakacyjnego i zarezerwować tam miejsce do spania (Zamość – noclegi spis), aby go dokładnie zwiedzić. W dużej mierze ze względu na jego bogatą historię oraz niezwykłą wręcz architekturę. To bynajmniej nie przypadek, że Zamość tak często bywa określany jako "perła renesansu". Poza licznymi świeckimi obiektami, które na pewno dobrze byłoby odwiedzić w Zamościu, na uwagę zasługują także malownicze kościoły w tym mieście. Kościoły to budynki, które zwykle są bardzo chętnie odwiedzane przez turystów. Nie ma w tym nic zaskakującego, ponieważ zwykle w polskich miastach możemy liczyć na naprawdę sporo zabytków o charakterze sakralnym, które stanowią świadectwo minionych epok. Tak jest również i w Zamościu.

Pamiętajmy, że miasto zwane "perłą renesansu" jest bardzo urozmaicone pod względem architektonicznym. Jednym z najpiękniejszych kościołów w Zamościu jest Katedra Zmartwychwstania Pańskiego i św. Tomasza Apostoła (św. Tomasz – informacje), którą ufundował jeszcze założyciel miasta Jan Zamojski. Podobnie, jak wiele innych zabytków w Zamościu, także i przepiękna katedra zaliczana jest do zabytków tzw. renesansu lubelskiego i została zaprojektowania przez architekta Bernardo Morando. Warto zaznaczyć, że we wnętrzu katedry znajdziemy zabytki także z innych epok, jak chociażby późnobarokowy ołtarz. Ciekawy jest również zamojski kościół św. Katarzyny, który także znajduje się w obrębie Starego Miasta. Tym razem mamy do czynienia z kościołem utrzymanym w stylu barokowym. To zabytek, który pochodzi z drugiej połowy XVII wieku i do dziś zachwyca swoją architekturą. Co istotne, kościół św. Katarzyny został odnowiony w latach dziewięćdziesiątych ubiegłego wieku. Z pewnością jest to jeden z tych zabytków, które warto odwiedzić w trakcie urlopu w Zamościu. Innym interesującym zabytkiem sakralnym jest kościół Zwiastowania NMP. Kościół został wzniesiony w połowie XVII weku, jednak od tego czasu wielokrotnie go przebudowywano. Tym niemniej jest to jeden z ciekawszych zabytków o charakterze sakralnym w Zamościu i na pewno warto do niego zajrzeć.

Aby pobyt na Lubelszczyźnie można było zaliczyć do udanych, warto odpowiednio wcześnie zatroszczyć się o wygodne i niezbyt drogie noclegi w Zamościu. Na szczęście pomoże w tym praktycznie każda aktualna internetowa baza noclegowa – zwykle można tak znaleźć noclegi każdego rodzaju.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *