Materiał budowlany wszechstronnego zastosowania
3 sierpnia, 2021Do łask i mody wracają klasyczne materiały budowlane. Projektanci, często łącząc je z bardziej nowoczesnymi rozwiązaniami, osiągają bardzo ciekawe efekty. Jednym z ponownie docenionych materiałów budowlanych jest cegła klinkierowa. Ma ona wiele zalet. Jest trwała, nie wymaga szczególnej konserwacji, jest mrozoodporna i przede wszystkim efektownie wygląda. Dominują cegły w ciepłych odcieniach: czerwone i pomarańczowe, ale cegły szkliwione mogą mieć właściwie dowolny kolor.
Cegła klinkierowa nie należy do najtańszych, ale i tak jest chętnie kupowana. Stosuje się ją zwykle na zewnątrz. Zdobi elewacje budynków: może pokrywać całość elewacji lub stanowić jedynie efektowne wstawki, nawiązujące do klasycznej architektury. Często z cegły tej wykonuje się kominy. Z cegły klinkierowej budowane są też chętnie mury i elementy ogrodzenia. Ten materiał budowlany znajduje też zastosowanie także w ogrodzie. Niezwykle atrakcyjnie wyglądają na przykład grille ogrodowe wykonane z cegły klinkierowej. Poza tym ogród uatrakcyjnić można malowniczymi murkami z cegły klinkierowej, obrzeżami rabat, a nawet posadzkami. Zastosowań jest więc wiele.
Zastosowanie cegły klinkierowej nie ogranicza się elementów zewnętrznych budynków i ogrodu. Typowym wykorzystaniem cegły klinkierowej we wnętrzach są murowane kominki, które prezentują się niezwykle elegancko i solidnie. Poza tym cegły (a raczej płytki) klinkierowe stosowane są jako wykończenia wnętrz o dekoracyjnym charakterze. Loftowe, czy industrialne aranżacje wprost nie mogą się obyć bez klinkieru.
Dzięki trwającej modzie na klinkier, drugie życie mogą otrzymać też stare cegły. Pokryte patyną, podniszczone i niedoskonałe cegły klinkierowe mogą zostać wykorzystane do tworzenia naprawdę efektownych aranżacji. Niektóre dostępne w sprzedaży cegły są nawet specjalnie postarzane, aby nadać im odpowiedniego charakteru, tak cenionego przez projektantów.
Cegła klinkierowa to doskonały materiał budowlany: trwały i efektowny. Nie dziwi, że w budownictwie ponownie wykorzystuje się go coraz chętniej i coraz śmielej. Z pewnością odbywa się to z korzyścią dla estetyki publicznych przestrzeni i naszego otoczenia. A jeśli ponownie wykorzystujemy stare cegły, to również i dla środowiska.