Jak wycenić nieruchomość i czym się kierować?
2 września, 2019Każdy decydujący się na sprzedaż nieruchomości pragnie, aby dokonać transakcji w oparciu o stosowną i zadowalającą cenę. Wycenienie nieruchomości na sprzedaż powinno być dobrze przemyślane. Największym błędem inwestorów pragnących sprzedać nieruchomość jest pochopne wyciąganie wniosków i zbyt szybkie doprowadzanie spraw finansowych do końca. Z ofertami sprzedaży nieruchomości jest trochę jak z dobrze wypieczonym ciastem – trzeba chwilę poczekać, jeśli zależy nam na uzyskaniu dobrej ceny za lokal. Wyceny nieruchomości dokonać można na wiele sposobów. Do najpopularniejszych należą:
- kalkulatory obliczeniowe – można bez problemu znaleźć je w Internecie
- kancelarie notarialne – tam także coraz częściej można liczyć na pomoc w kwestii wyceniania nieruchomości
- wspólne narady rodzinne lub w gronie najbliższych, na podstawie których podejmuje się ostateczną decyzję
- sumowanie wszystkich remontów i etapów budowy nieruchomości w oparciu o wcześniejsze kosztorysy, co daje propozycję realnej ceny, którą z różnych względów można jeszcze obniżyć lub zawyżyć
Od czego zależy wycena nieruchomości?
Ceny nieruchomości przeznaczonych na sprzedaż lub wynajem zawsze będą się między sobą różniły. Zawsze więcej zapłacimy za nieruchomość położoną w atrakcyjnej lokalizacji. Wiedzą o tym wszyscy zainteresowani kupnem nieruchomości przy rynkach, w centach większych miast – Warszawy, Wrocławia, Poznania i innych… Duże miasta sprzyjają wysokim cenom nieruchomości, tutaj żyje się na wyższym poziomie, niż w miastach o liczbie kilkudziesięciu tysięcy mieszkańców, dlatego ceny kupna lub wynajmu obiektów muszą być takie, a nie inne. Przygotowując wycenę nieruchomości, bierzmy pod uwagę:
- stopień atrakcyjności lokalizacji, w jakiej się znajduje
- koszty ostatnich przeprowadzanych remontów
- ilość pokoi na obszarze nieruchomości
- stan techniczny sanitariatów
- rodzaj wykończeń wnętrz
- stan techniczny urządzeń odpowiadających za przewodzenie wody, prądu, gazu
Rozsądne przygotowanie wyceny
Wycena przygotowana dla potencjalnych chętnych na kupno mieszkania nie musi być traktowana jako coś ostatecznego. Możemy dopuścić ewentualność, że przygotowana przez nas oferta ma prawo zwiększyć swoją cenę w oparciu o propozycje płynące z drugiej strony. Czyli w praktyce – sprzedajemy mieszkanie, umieszczamy ogłoszenie w Internecie, przedstawiając cenę minimalną za nieruchomość, dopuszczając ewentualność dodatkowej kwoty na zasadzie licytacji, konsultując już całą sprawę bardziej prywatnie, niż publicznie. Wygrywają ci z potencjalnych nabywców, którzy podadzą najkorzystniejszą, a zarazem najwyższą propozycję cenową. Wbrew pozorom, walka o nabycie nowych nieruchomości może być bardzo zażarta. Trzeba przyznać, że obserwowanie sytuacji starań o mieszkanie kilku chętnych jednocześnie jest ciekawym zjawiskiem. Z pozoru może się wydawać nieco cyniczne, ale z drugiej strony trzeba zrozumieć, że dziś nieruchomości stanowią najatrakcyjniejsze formy lokowania kapitału i każdemu sprzedającemu zależy na tym, by udostępnić lokum po możliwie najkorzystniejszej cenie. Zatwierdzona i ustalona wycena ostateczna między dwoma podmiotami zostaje zatwierdzona w umowie najmu lub sprzedaży i z momentem jej podpisania nie ulega już żadnym zmianom. Oczywiście, tylko w umowie sprzedaży, ponieważ umowę najmu, jedynie na określony czas, po upływie terminu ważności, zawsze można modyfikować, by odpowiadała naszym potrzebom. Dobrze przemyślana wycena nieruchomości jest gwarantem inwestycyjnego sukcesu.
Artykuł sponsorowany: FlipNaPierwotnym.pl