Formalności związane z kupnem mieszkania
15 kwietnia, 2019Jednym z ważniejszych i bardziej skomplikowanych zadań w dorosłym życiu jest zakup mieszkania, szczególnie kiedy planujemy zaciągnąć kredyt hipoteczny. Formalności związane z transakcją są dość skomplikowane, na szczęście na każdym etapie możemy skorzystać z pomocy specjalistów.
Jak krok po kroku wygląda zakup nieruchomości?
Zdolność kredytowa
Jeśli tak jak większość osób planujemy kupić mieszkanie za pieniądze z kredytu hipotecznego, na początku musimy poznać swoją zdolność finansową. Możemy ją sprawdzić w naszym banku, jednak lepszą opcją będzie wizyta u doradcy finansowego, który obiektywnie oceni oferty różnych banków. Taka osoba pracuje dla nas za darmo, jej pensję stanowi bowiem prowizja od banku, który ostatecznie udzieli nam kredytu. Doradca zbierze wszystkie informacje na temat naszej sytuacji finansowej, wprowadzi je do systemu i podpowie, o jaką kwotę kredytu możemy wnioskować. Doradzi on również jakie kroki możemy poczynić, aby poprawić swoją zdolność, np. zamknięcie karty kredytowej czy spłacenie rat będzie często dobrym pomysłem.
Wybór mieszkania
Kiedy już wiemy, jaką kwotę możemy spokojnie otrzymać od banku, możemy już szukać mieszkania. W tym momencie warto zastanowić się, czy wolimy rynek wtórny, czy pierwotny. Większość osób niezwiązanych z branżą nieruchomości z góry zakłada, że mieszkania od dewelopera są znacznie droższe niż te używane. Nie jest to do końca prawda, w wielu sytuacjach mogą być nawet tańsze! Nawet jeśli cena zakupu za metr jest niższa, to kupując z rynku wtórnego, musimy zapłacić podatek, wynoszący 2% od kwoty transakcji! Poza tym często musimy też opłacić prowizję agenta, który pokazał nam mieszkanie – będzie to podobna kwota. Jednak najważniejsze jest to, że używane mieszkanie może mieć wiele ukrytych wad i będzie już udekorowane. A w przypadku generalnego remontu skuwanie starych kafelków czy wymiana instalacji elektrycznej będą droższe niż wykończenie nowego mieszkania od dewelopera.
Ostatnie formalności
Kiedy już znajdziemy wymarzone mieszkanie, powinniśmy podpisać umowę przedwstępną, najlepiej notarialną. Jest ona niezbędna do banku, aby otrzymać kredyt hipoteczny. Zabezpieczy nas też przed zmianą decyzji sprzedającego. Wówczas musimy przeważnie zapłacić zaliczkę, której suma nie przekracza 10% kwoty transakcji. Można tutaj wykorzystać nasz wkład własny, który musimy zebrać gdy chcemy otrzymać pieniądze od banku. Po pozytywnej decyzji kredytowej bank przekaże środki bezpośrednio na konto sprzedawcy, uszczuplone o kwotę zaliczki. Nam natomiast przekaże pieniądze na remont nieruchomości, jeśli oczywiście o takie wnioskowaliśmy.
Zakup wlasnego mieszkania, szczegolnie, gdy jest pierwsze, wyczekane i upragnione, to prawdziwe, zyciowe trzesienie ziemi. Wsrod masy spraw do zalatwienia, wnetrzarskich planow i zakupow, z glowa pelna marzen o wlasnym gniazdku, latwo pominac ktoras z obowiazkowych formalnosci, zasad, przepisow. Dla wszystkich kupujacych mieszkanie przygotowalismy wiec pomocna liste. Co, gdzie i kiedy koniecznie trzeba zalatwic?