Jak wybrać grzejnik pokojowy?
23 lipca, 2019Przy wyborze grzejników do jakiegokolwiek pomieszczenia należy zwracać uwagę przede wszystkim na ich moc, która powinna być odpowiednia do wielkości. Poza tym wydajność tego rodzaju urządzenia powinna być dobrana do szczelności termicznej pomieszczenia. Jeżeli chodzi o grzejniki pokojowe to należy skupić się na metrażu pokoju, liczbie oraz rodzaju okien, a także termoizolacji pomieszczenia. Dobrze, by były one również dobrane pod względem estetyki do stylu, w jakim wykonany jest pokój.
Grzejniki pokojowe i ich rodzaje
Rodzaje grzejników różnią się skutecznością energetyczną, wytrzymałością, odpornością na wilgoć itd. Najczęściej używanymi urządzeniami grzewczymi są grzejniki pokojowe stalowe, zaś wśród nich płytowe profilowane bądź z płytą gładką. Ten rodzaj jest wrażliwy na obecność tlenu i jakość wody, w związku z czym nie należy go stosować w instalacjach systemu otwartego oraz w instalacjach z obiegiem grawitacyjnym. Grzejniki pokojowe wykonane ze stali posiadają małą pojemność wodną, są oszczędne energetycznie i dzięki płytowej konstrukcji można w nich zwiększać moc, bez konieczności zmian kaloryfera.
Grzejniki wykonane z żeliwa są natomiast wysoce odporne na korozję, co wpływa na ich stosowanie w pokojach wilgotnych oraz instalacjach otwartych. Grzejniki pokojowe https://mat-dom.pl/grzejniki-pokojowe/ aluminiowe wyglądają nowocześniej od ich żeliwnych odpowiedników i posiadają mniejszą bezwładność. Są świetną opcją w przypadku modernizacji starych instalacji. Ostatni rodzaj grzejników pokojowych to grzejniki konwektorowe, które posiadają stosunkowo małą pojemność wodną, przy czym bardzo szybko reagują na sygnały automatyki. Większość z nich posiada nóżki, w związku z czym nie trzeba ich mocować do ścian. Bardzo zbliżonym w budowie do konwektorowego jest grzejnik wykonany z miedzią z dodatkiem aluminium. Sposób oddawania ciepła jest w nim podobny do grzejnika płytowego.
Zasady montowania grzejników pokojowych
Najlepszym miejscem w pokoju do montażu grzejnika jest przestrzeń pod oknem, co jest spowodowane ułatwioną cyrkulacją powietrza w danym pomieszczeniu. Jeżeli chodzi o odległość pomiędzy górną krawędzią grzejnika a parapetem a także dolną krawędzią a podłogą to nie powinna ona przekraczać dziesięciu centymetrów, jako że w takiej odległości uzyskuje on najlepsze warunki pracy. Z kolei parapety powinno się umieszczać nie więcej niż 85 i nie mniej niż 80 centymetrów nad podłogą, w związku z czym najpopularniejsze grzejniki posiadają wysokość 60 centymetrów. Kaloryfer nie powinien być zbyt krótki lub zbyt długie, względem parapetu bądź wnęki pod oknem.